G101

Large tactical concealed gun bag

5/5 (2 reviews)
  • Guarantee: Lifetime Limited Warranty
  • available in 70 days

Add product to favorites

Price:
$ 209.95

Configurator

To continue shopping please finish holster configuration!

Clear all

More options

Would you like a custom design product?

custom shop

available in 70 days

discover mastercard paypal visa amex

piktogram piktogram piktogram

Upgraded design of our popular 519/MK3 bag that was purposefully designed to offer tactical features and functional compartments.

The three main compartments are generously spacious with many internal and easy-access pockets.

The tactical features such as the exterior Laser Molle straps run along the edges of the bag and one side of the shoulder strap. The Middle section of the bag has a drawstring closure compartment that has a built-in velcro pocket, PALS webbing, and little pockets for mobile phones and other necessities.

Reinforced back section for safe and comfortable gun carry. Providing for an easy gun draw with pull out strings.

All over a great, ergonomic tactical bag that provides plenty of space for everything you need when out and about.

 Gun holster for shoulder gun bags is part of bag. However, you can also buy elastic magazine holder in bag.

  • Concealed carry bag with tactical features - laser molle straps on the sides of the bag and one side of the shoulder strap
  • Three main compartments, all including extra internal pockets
  • Removable and adjustable padded shoulder strap
  • Suitable for guns with a tactical light
  • Ambidextrous use 
  • Available in a variety of colors
  • Dimensions: H 9'' x W 6.5'' x D 5'' 

Note: In reality, resulting product color may slightly vary due to photography post- production or your monitor settings.

M

Výrobok super ale doba dodania viac ako šesť týždňov ....asi z Aljašky

K

Špičková kvalita, tak ako vždy. Priestranná a účelová taška. Pekné balenie.

L
B

Taktická taška určená na skryte nosenie zbrane splnila očakávanie. Priestranná, veľká a hlavne spracovanie tašky na vysokej úrovni odporúčam.

J

Tuhle tašku jsem si koupil v roce 2014 a nad avizovanou pětiletou zárukou jsem se trochu schovívavě pousmál. Dnes, tedy po pěti letech ji stále nosím a věřte, že ač její služba nebyla lehká, stále drží a nevykazuje příznaky blížícího se konce. Použitý materiál je k nezničení a vypracování je bytelné a pečlivé. Dosud nebylo potřeba cokoli opravovat. Pokud si zvyknete "nosit" v tomhle zavazadle, brzy zjistíte, že má jednu obrovskou výhodu. Vždycky je na stejném místě a nikdy není pod zapnutou bundou. Jakmile s tím získáte cvik, je to nesmírně pohotová záležitost, za každého počasí, nehledě na oblečení. Až mne jednou opustí, naprosto určitě koupím další a zcela jistě tady. Díky.

M
P

Kvalitné prevedenie, táto taška vás prežije. Pekný vzhľad kopec miesta. Rozopnutie a radenie rýchle.

J

Taška pěkná, ale kapsa na peněženku malá a i úplně přední zip krátký.Mám ruku velikosti S a do kapsi dám s těží tři prsty....

R
T
G

Nadmieru spokojný a odporúčam všetkým.

D

There have been a few changes from the first bag of this style we received and this newer style. The top grab handle was removed, we have had a seamstress add one to this new bag as that was something used every day and was needed. The pen holder is gone and the new strap is not as secure to wear as the old strap. We switched out the old strap, spent a few bucks adding the handle on the top and are just adjusting to not having the pen loop anymore. Would have given it 5 stars if the handle was still there.

hello, thank you for your feedback, we will take a look at it with our production team and might incorporate the grab handle once more. Whenever you'll need a new bag again, just drop our sales an email and we will be happy to customize these details for you. Stay safe.

L

I have purchased this bag before. This is still a great bag but the front zipper is shorter than previous models and a longer one would be better. Great quality.

Thank you for your feedback! We will make sure to keep the longer zippers in mind with our future designs.

M

Prostorná taktická taška pro skryté nošení zbraně, slovo prostorná bych odtud úplně oddělal, protože když se řekne prostorná tak si to představují úplně jinak. Do tašky dám CZ P-10c, peněženku, kapesníky a už se tam skoro nic nevejde a to ještě peněženka jde těžko vyndavat. A to mám menší ruku. V tašce jsou další menší přihrádky do kterých se skoro nic nevydá. Opravdu by mě zajímalo zda ten kdo ji navrhoval, ji zkoušel i v praxi. Ale abych tady nepsal jen o záporech, tak musím říct že taška vypadá dobře materiálově zpracovaná a kapsa na zbraň a její rychlé vytasení je opravdu super. Bohužel musím dát jen 3 hvězdičky za její prostorové řešení.

Dobrý deň, Martin, ďakujeme za spätnú väzbu. Využiteľnosť priehradiek je do určitej miery subjektívna, čo bvyhovuje niektorým zákazníkom iným nemusí. Pre Vás by pravdepodobne bol vhodný iný typ tašky, možno by bola riešením naša univerzálne platforma G100, ktorú si viete vložiť do ktorejkoľvek tašky, ktorú bežne používate. Pre inšpiráciu pripájam video, kde je G101 "napakovaná" úplne na maximum aby bolo vidieť čo sa do nej smestí a čo nie :) https://www.youtube.com/watch?v=k8GmnK-SE_g&t=16s

F

Tovar je super,bez poškodenia a kvalitný,ale dodacia doba katastrofa! Viac ako dva mesiace!!!

Add review (G101)

Fields marked by star * are required.